Güneşe Hasret Bedenler Projesi Başladı
Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesince başlatılan "Güneşe Hasret Bedenler" projesiyle yatağa bağımlı, evde sağlık hizmeti gören hastalar açık havaya çıkarılıyor.
Tarih: 12.7.2018 18:44:56/ 2777okunma / 0yorum

Projenin açılış törenine Etimesgut İlçe Kaymakamı Fuat Gürel, Etimesgut Belediye Başkan Yardımcısı Cemal Satılmış, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ömer Turan, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Op. Dr. Orhan Koç, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanları Dr. Ertuğrul Ünkoç ve Dr. Bahattin İlter, Etimesgut Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Osman Acar, Etimesgut Ağız ve Diş Sağlığı Başhekimi Dr. Cimşit Demir, Ankara 112 Acil Başhekimi Uzm. Dr. Burak Bekgöz, Türkiye Evde Sağlık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Karagöz, Evde Sağlık Hizmetleri Koordinatörü Uzm. Dr. Özlem Köseoğlu, hastane yöneticileri, Etimesgut´ta görevli idari ve mülki amirler, muhtarlar, hastane çalışanları, hasta ve hasta yakınları katıldı.

ETIMESGUT Şehit Sait Ertürk Devlet Hastanesi´nce başlatılan "Güneşe Hasret Bedenler" projesiyle yatağa bağımlı, evde sağlık hizmeti gören hastalar açık havaya çıkarılıyor. 112 Acil Servis ambulanslarıyla evlerinden alınan yatağa bağımlı hastaların, hastane bahçesine getirilerek bir gün boyunca açık alanda tedavi ve rehabilite hizmeti almaları sağlanıyor.

/resimler/2018-7/12/1852275054006.jpg

Yatalak hastalara hastane bahçesinde moral veriyorlar

 

Açılış töreninde konuşan Hastane Başhekimi Op. Dr. Osman Acar, “Hasta ve yakınlarının kendilerini ruhsal ve fiziksel olarak daha iyi hissedecekleri güzel bir projeyi başlatmış bulunuyoruz”.dedi.

 

Projenin sosyal sorumluluk adına güzel bir adım olduğunu belirten Acar, “Hastanemizde evde sağlık hizmetlerinden yararlanan 2 bin hastamız 3 ekip tarafından takip ediliyor. Hasta ve yakınlarını bir gün boyunca hastane bahçesinde özel olarak düzenlenen alana getiriyoruz. Hastaların ihtiyaçlarına göre manevi destek, psikolojik ve sosyal destek veriyoruz. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ikram ediyoruz. Uygun olan hastalarımız, hastanenin bahçesindeki yürüme alanında gezdiriliyor. Müzik eşliğinde temiz hava ve doğa ile iç içe bir ortamda hastalarımızın memnuniyetini en üst seviyede tutuyoruz. Yıllarca dışarı çıkamayan hastalar temiz hava ve doğa ile buluşturuyoruz. Moral ve motivasyon vererek 112 ile evlerinden alınıp tekrar evlerine bıraktırıyoruz. Devletimiz onları unutmadı. Hastalarımıza devletimizin şefkat elini uzatarak onları yaşama ve hayata bağlamayı hedefliyoruz. Unutuldukları ve terk edildikleri hissini ortadan kaldırarak, onların yanında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz. ”dedi.

 

Etimesgut İlçe Kaymakamı Fuat Gürel, sağlık kuruluşunun çok önemli görevleri var. Evde Sağlık Hizmeti alan hastalarımıza sağlık hizmetlerinin yanında sosyal destek vermeleri beni çok mutlu etti. Bu projeyi çok önemsiyorum. Ben de birçok hasta ziyaretlerinde bulunuyorum. İhtiyaçları yerinde görme fırsatım oldu. Bu proje hasta ve yakınlarının ihtiyaçlarını giderecek güzel bir proje. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

 

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Dr. Ertuğrul Ünkoç ise yaptığı açıklamada, hastaların güneşi görmeleri, temiz hava almaları, farklı ortamlarda bulunmaları önemli. Ufak bir dokunuş onları mutlu etmek çok önemli. İçinde sevgi olan bir proje. Sağlık Müdürlüğü olarak desteğimizi sürdüreceğiz.”dedi.

 

   Projenin amacının, evde sağlık hizmetlerinden yararlanan yatağa bağımlı hastaları doğa ile buluşturmak, sosyal yaşama bağlanmalarını sağlamak, hasta ve yakınlarının mutlu olmasını ve hayata bakışını değiştirmek, hem bakım veren kişinin hem de yatağa bağımlı hastanın yaşam kalitesini yükseltmek, profesyonel olarak hasta bakımı vermek, profesyonel olarak psikolojik ve manevi destek vermek,  gerektiğinde tıbbi ihtiyaçlarını hastane ortamında karşılamak, psikolojik ve fiziksel olarak kendilerini kötü hisseden ve buna bağlı olarak ağrı ve uyku bozuklukları olan hastaların bu durumunu engellemek, duygu durum düzeylerini daha iyiye getirmek ve ağrılarını azaltmak olduğu belirtildi.

 

Öncelikli olarak bilinci açık hastaların hedeflendiği proje çerçevesinde hastalara, sağlıkçılar ve profesyonel bakıcılar eşliğinde bulundukları alanda gün boyunca doğal ortamda değişik sosyal aktiviteler, beslenmeleri, ilaç tedavileri takip edilecek, psikolojik ve manevi yönden destek verilecek ve bahçede gezinti, müzik dinletisi gibi etkinliklerin yapılacağı ifade edildi.,

 

Evde Sağlık Hizmetleri Birimi Sorumlusu Uzm. Dr. Sevgi Ballı Seyhan ise, projenin ihtiyaçtan kaynaklandığını dile getirerek, yatağa bağımlı hastaların sosyal hayata bağlanamaması, doğa ile buluşturulamaması, yatağa bağımlı kişilerin kendi imkânlarıyla doğa ve sosyal yaşama katılamaması, hastaların D-vitamin eksikliğini gidermek, hasta ve yakınlarının ruhsal ve fiziksel problemler yaşaması, yatağa bağımlı hastaların, unutuldukları ve terk edildikleri hissini ortadan kaldırmak, ihtiyaç duyulan tıbbi müdahalelerinin ev ortamında yapılamaması gibi gerekçelerle projenin ortaya çıktığını söyledi.

Kaymakam Gürel ve beraberindekiler, daha sonra hastalarla sohbet ederek yakından ilgilendi.

/resimler/2018-7/12/1855035994629.jpg

/resimler/2018-7/12/1852023647315.jpg

/resimler/2018-7/12/1851272089132.jpg

 

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Psikolojiyi bozan yiyecekler
Psikolojiyi bozan yiyecekler
Ruhsal durumu etkileyen birçok etken vardır. Bu etkenler arasında, yapılan araştırmalar sonucunda bazı yiyeceklerin de etkili olduğu ortaya çıktı.
RAMAZAN DA TOK TUTAN GIDALAR
RAMAZAN DA TOK TUTAN GIDALAR
Ramazan ayının gelmesi, alışık olduğumuz beslenme düzeni oruç tutanlar için değişikliğe uğramakta, öğün sayımız 3 ana 2 ara öğünden, 2 ana öğüne doğru azalmaktadır.
Prof. Dr. Göçer Diyabetin Azalması İçin Sağlıklı Gıda Dedi
Prof. Dr. Göçer Diyabetin Azalması İçin Sağlıklı Gıda Dedi
Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkan Vekili Ak Parti Tokat Milletvekili Prof. Dr. Celil Göçer, TOBB bağlı Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen “ Türkiye´de Diyabetin Maliyeti: Tedavide Uyum ve Sürekliliğin Önemi” konulu toplantıya katıldı.
Taklit gıda ürünlerine dikkat!
Taklit gıda ürünlerine dikkat!
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, taklit gıda ürünlerinden uzak durulması gerektiğini belirterek, "Ne kadar fazla ucuza kaçarsak sağlığımızı o kadar tehlikeye atarız" ifadesini kullandı.
Sağlık Bakanlığı SMA hastaları için devreye girdi
Sağlık Bakanlığı SMA hastaları için devreye girdi
Sağlık Bakanlığı, SGK´nın SMA hastalarının ilaçlarını karşılaması için yazı gönderdi.
Reflü ilaçları felç riskini arttırıyor
Reflü ilaçları felç riskini arttırıyor
Mide asidinin, mide dışına kadar çıkarak yemek borusuna teması ile oluşan bu hastalığın, başta stres olmak üzere bir çok sebebi var.
Narsisizm nedir?
Narsisizm nedir?
Narisistik Kişilik Bozukluğu Tanısı Alan Kişilerin %80´i Erkek.
Dizilerdeki Cinsel İçerikli Sahneler Toplumu Nasıl etkiliyor?
Dizilerdeki Cinsel İçerikli Sahneler Toplumu Nasıl etkiliyor?
Toplumumuzca cinselliğin normal ve doğal olarak görülmesi ve çocukların da cinselliği normal bir olgu olarak algılayarak büyütülmesi için cinselliğin TV programlarında ve dizilerde yer alması mutlaka gereklidir.
CİSED Çukurova Şubesi Açıldı
CİSED Çukurova Şubesi Açıldı
Kısa adı CİSED olan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği, Türkiye´nin alanında uzman akademisyenlerini ve ruh sağlığı profesyonellerini bünyesinde barındıran, 7 ilde örgütlenmiş Türkiye´nin en büyük aile, evlilik ve cinsel sağlık derneği olarak Adana Çukurova Şubesi´nin açılışını yaptı.
Bu Baharat Gözlerinizde %97 Oranında İyileşme Sağlıyor
Bu Baharat Gözlerinizde %97 Oranında İyileşme Sağlıyor
İtalyan uzmanların söylediğine göre, yaşla bağlantılı ortaya çıkabilen sarı nokta hastalığını ortadan kaldıracak ve yaşınız kaç olursa olsun görüşünüzü %97 oranında iyileştirecek basit bir baharat var!
İlaç satmayan eczaneler hakkında işlem yapılacak
İlaç satmayan eczaneler hakkında işlem yapılacak
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, ´ilaç bulunamıyor´ iddialarına ilişkin vatandaşa ilaç satmayan eczaneler hakkında işlem yapılacağını bildirdi.
Bakan açıkladı, 6 ay içinde başlıyor
Bakan açıkladı, 6 ay içinde başlıyor
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, hastanelerin acil servislerindeki yoğunluğu azaltmak için yeni bir tedbir aldıklarını belirterek, "Aile hekimlerimizi, belli günler için telefonla vatandaşlarla görüşebilecek hale getireceğiz.
Antibiyotik kullanımında yeni dönem
Antibiyotik kullanımında yeni dönem
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, doktorların artık hastanın antibiyotik kullanıp kullanmayacağına 5 dakikada sonuç veren hızlı tanı testi ile karar vereceğini söyledi.
Sağlık Bakanlığı personel alımı ile 16 bin kişi istihdam edilecek
Sağlık Bakanlığı personel alımı ile 16 bin kişi istihdam edilecek
Sağlık Bakanlığı personel ihtiyacını sözleşmeli personel alımı yaparak kapatacak.
Nurofen´e 4,4 milyon dolar para cezası
Nurofen´e 4,4 milyon dolar para cezası
Avustralya´da federal mahkeme, ağrı kesici ibuprofen içeren Nurofen´in üreticisi Reckitt Benckiser´e, tüketicileri yanılttığı gerekçesiyle verdiği cezayı artırdı ve toplamda 4,4 milyon dolar para cezasına ulaştı.
40´LI YAŞLAR RİSKİ YÜKSELTİYOR
40´LI YAŞLAR RİSKİ YÜKSELTİYOR
Anne olmayı ileri yaşlara ertelemeyin!
HER BEBEKTEN BİRİ PREMATÜRE DOĞUYOR
HER BEBEKTEN BİRİ PREMATÜRE DOĞUYOR
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Neonatoloji (Yenidoğan) Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Satar her on bebekten bir tanesinin zamanından önce yani prematüre olarak dünyaya geldiğini bildirdi.
Antibiyotik bilinçsiz kullanıldığında zararı çok!
Antibiyotik bilinçsiz kullanıldığında zararı çok!
Günümüzde enfeksiyon hastalıklarının yol açtığı sağlık sorunları bir yana, kişinin iş, okul ve aile hayatında yarattığı zaman ve konfor kaybı diğer yana...
(DESAYDER´)İN 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ AÇIKLAMASI
(DESAYDER´)İN 14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ AÇIKLAMASI
DESAYDER Danışma Kurulu Başkanı ve Sözcüsü, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Mahmut YAZICI, 14 Kasım Dünya Diyabet Günü nedeniyle açıklamada bulundu.
En büyük hastaneden skandal!
En büyük hastaneden skandal!
İzmir´in Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nde yangın söndürme tüplerini doluymuş gibi göstererek çıkar amaçlı suç örgütü kurduğu iddia edilen hastane yöneticileri hakkında 200 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Müjde! Nur topu gibi bir organımız oldu
Müjde! Nur topu gibi bir organımız oldu
Vücudumuzda toplam ağırlığı yaklaşık 2 kilo olan bakteriyle yaşıyoruz. Mikrobiyom denilen bu mikroorganizmalar, yeni bir ‘organ´ olarak tanımlanmaya başlandı.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
Güncel
Siyaset
aa
01.11.2018
Yerel
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar